Młodzież z Izraela ponownie w Pszczynie

pszczyna 2014 640x42717 września 2014 r. w Pszczynie po raz kolejny gościła grupa młodzieży i nauczycieli z Izraela. W spotkaniu wzięło udział dziewięćdziesiąt osób z zaprzyjaźnionej z nami szkoły.

Odbyło się ono w ramach projektu: „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Edukacji, Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie, Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Celem projektu jest współpraca pomiędzy szkołami, tj.: Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie i Ma'ayan- Shaher School w Izraelu, prowadzenie dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą polską i izraelską, przełamywanie stereotypów narodowościowych oraz kształtowanie postaw tolerancji kulturowej .
W oficjalnej części spotkania udział wziął starosta powiatu pszczyńskiego - Paweł Sadza, który powitał nauczycieli i uczniów izraelskiej szkoły. Następnie dyrektor Piotr Cygan życzył młodzieży owocnej współpracy, dobrej zabawy podczas wspólnych warsztatów. Nauczyciele izraelscy dziękowali dyrektorowi szkoły za możliwość realizacji projektu w PZS. W czasie spotkania zaprezentowane zostały też przygotowane przez młodzież polską i izraelską utwory muzyczne. Piosenkę Grechuty zaśpiewała Michalina W. przy akompaniamencie Sabiny Kulawiak, entuzjazm wzbudził też występ zespołu w składzie: Dawid K. ,Bartek O, Bartek R. oraz solowy występ Korneliusza Flisiaka. Uczniowie naszej szkoły Justyna S i Wiktor M. pokazali przygotowany krótki film o Pszczynie, a ich izraelscy koledzy prezentację multimedialną o swojej szkole. Następnie uczniowie pracowali w 6 grupach warsztatowych. Warsztaty prowadzili nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły. W tym czasie nauczyciele izraelscy zwiedzali wystawę „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970".
Na koniec atrakcyjną dla młodzieży częścią spotkania była wspólna nauka tańca żydowskiego i polskiego poloneza. Po smakowitym lunchu w internacie szkoły nastąpiło pożegnanie młodzieży izraelskiej przez młodzież polską. Nauczyciele izraelscy dziękowali za gościnność i zapraszali młodzież polską z nauczycielami do swojej szkoły w Izraelu.

Koordynatorka projektu: Ewa Baca

 

 

 

 

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj