„Bliżej siebie”, czyli o spotkaniu przyjaciół z Łodzi i z Ma`ale Efrayim

lodz 2014 640x427W dniach 14-15 września 2014 r. po raz siódmy gościliśmy delegację młodzieży i nauczycieli z Izraela. Grupa 40 dziewcząt i chłopców z Yarden High School – przybyła do Polski pod opieką Naomi Doron i Elishevy Paran.


Grupa izraelska spotkała się z 52 uczennicami i uczniami XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Łodzi. Było to naprawdę przyjacielskie spotkanie, bo młodzież biorąca udział w projekcie „Bliżej siebie" poznała się już wcześniej wirtualnie dzięki grupie dyskusyjnej stworzonej na Facebooku przez Barbarę Matusiak i Naomi Doron.

Zgodnie z wypracowaną przez lata regułą spotkaliśmy się na warsztatach integracyjnych w hotelu „Grand" w Łodzi, a więc w tym samym miejscu, w którym ogniś lubił przebywać Julian Tuwim. Piękna architektura miejsca nadała naszej wspólnej zabawie niezwykłego charakteru. Rozpoczęliśmy wspólnymi tańcami. Fantastyczne było to, że część tanów była improwizowana, wychodziła poza ustalony program. Polska młodzież zaprosiła wszystkich gości do poloneza, a izraelska uczyła swoich tańców ludowych. Poczynione wcześniej przygotowania pozwoliły wspólnie zaśpiewać i „Hava nagila", i „Shalom alejchem", i „Sokoły", a wreszcie „Szła dzieweczka do laseczka". Całości dopełniły ćwiczenia słownikowe, nauka słów hebrajskich i polskich określających najważniejsze emocje, wartości. Bardzo miłe okazało się też obdarowywanie się prezentami, widać było że obie strony wybierały je z namysłem i sercem.


Napięty program wizyty izraelskiej, nieoczekiwana zmiana godziny wylotu do Izraela zmusiły nas do rezygnacji ze wspólnego spaceru po ulicy Piotrkowskiej, recytacji po polsku i po hebrajsku „Lokomotywy" Tuwima czy wizyty na warsztatach historycznych w naszej szkole. Staraliśmy się to sobie zrekompensować czasem spędzonym w Manufakturze oraz usilnymi staraniami, by obie grupy nie zwiedzały terenu Getta Litzmannstadt osobno. Barbara Matusiak i Elisheva Paran uzupełniały się wzajemnie, podając najważniejsze informacje, młodzież mieszała się ze sobą, wykorzystując każdą chwilę na prywatne rozmowy.


Szczególnie przejmującym momentem była chwila, kiedy Polacy i Izraelczycy uczcili wspólnie pamięć uwięzionych w czasie wojny w obozie dziecięcym na ulicy Przemysłowej polskich dzieci, którym pomoc starali się nieść lekarze żydowscy z getta. Razem zwiedziliśmy cmentarz żydowski, stację Radegast i ruszyliśmy do Chełmna, a więc miejsca, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się obóz zagłady Kulmnhoff. Tu zwiedziliśmy muzeum i odbyliśmy poruszającą ceremonię ku czci ofiar w Lesie Rzuchowskim.


Myślimy, że największym naszym darem dla Izraelek i Izraelczyków było to, że razem z nimi zaśpiewaliśmy „Hatikvę". Byli tym bardzo poruszeni. Umieliśmy na pamięć ich hymn narodowy. Uznali, że to piękny gest prawdziwej przyjaźni.

Koordynatorka spotkania: Barbara Matusiak

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj