Młodzież z Izraela w ZST w Tarnowie

 

ZSE Tarnow 2014W dniu 13 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Technicznych im. I. Mościckiego w Tarnowie gościła grupa 80 uczniów i nauczycieli z Nesher High School z Izraela. Wizyta była częścią projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów".

Debiutujemy
Program, który trwa w Polsce od 10 lat, w Zespole Szkół Technicznych im. I. Mościckiego w Tarnowie zagościł po raz pierwszy. Jego celem jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, tak po jednej, jak i po drugiej stronie. Bezpośrednie spotkania, rozmowa, wspólne warsztaty są najlepszym sposobem do realizacji tych celów. Młodzież naszej szkoły już dużo wcześniej przygotowywała się do tej wizyty. Na lekcjach historii i WOS poznawała historię i kulturę Izraela oraz dzieje Zagłady Żydów w Polsce. 14 października 2014 roku pod opieką nauczyciela historii Sławomira Skowrona kilkanaście osób wzięło udział w bardzo ciekawym i wzruszającym spotkaniu ze świadkiem historii panem Izraelem Ungerem, ukrywającym się w czasie okupacji nazistowskiej w młynie Dagnana w Tarnowie. Kilkanaście dni później 28 października 2014 roku, około 40 osób wzięło udział w konferencji i warsztatach historycznych „Postawy Polaków wobec zagłady Żydów".


Przyjazd
W dniu przyjazdu 13 listopada naszych gości powitał dyrektor szkoły Krzysztof Kołaciński, podkreślając znaczenie długotrwałej, bo aż 800 letniej obecności w Polsce Żydów, ich roli w życiu kulturalnym i społecznym Polski a także zasług dla walki o niepodległość Polski. Samo słowo „Polin" jakim Żydzi nazywają Polskę, oznacza w języku hebrajskim „tutaj spocznij". Polska w dawnych czasach była krajem tolerancyjnym, gdzie chętnie osiedlali się europejscy Żydzi gdzie indziej prześladowani.
Polską młodzież powitali nauczyciele z Izraela oraz wiceburmistrz miasteczka Nesher. Następnie nasi goście zaprezentowali krótki film o swojej szkole a my o Tarnowie. Niestety nie udało nam się wspólnie zwiedzić naszego miasta.


Warsztaty
Po tej części spotkania odbyły się warsztaty, jeden integracyjny a drugi historyczno-literacki w oparciu o wiersz Czesława Miłosza „Campo di fiori". W czasie warsztatów, pod opieką naszych nauczycieli j. angielskiego i historii: Katarzyny Niemiec, Ewy Wójtowicz, Beaty Kotaś, Bożeny Jaskólskiej, Marzeny Gawron oraz Marty Maślanki, młodzież polska i izraelska aktywnie pracowała i bawiła się. W dalszej części spotkania nasi uczniowie pod kierunkiem Renaty Zgłobickiej przedstawili polski narodowy taniec „Polonez". Niestety zabrakło czasu na naukę wspólnych tańców, czego żałujemy. Ta część spotkania zakończyła się meczem w siatkówkę pomiędzy drużyną z naszej szkoły i ze szkoły w Nesher. Część sportową spotkania objęli opieką Tomasz Kijowski i Krzysztof Stępak.


Ceremonia
Pobyt gości z Izraela zakończył się udziałem naszych uczniów we wspólnej ceremonii żałobnej w Lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie w czasie okupacji hitlerowcy zamordowali ok. 10 000 mieszkańców Tarnowa i okolic w większości pochodzenia żydowskiego. Młodzi Izraelczycy odśpiewali „Hatikvę", swój hymn narodowy a my nasz. Polską część ceremonii poprowadziła Katarzyna Niemiec oraz Anna Żurowska. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy nasze spotkanie zakończyło się.

Koordynatorem projektu ze strony ZST był nauczyciel historii Sławomir Skowron.

 

 

 

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj