Marsz pamięci w Krakowie

marsz pamieci i zyciaUlicami Krakowa przeszedł marsz upamiętniający wielowiekową i wielokulturową tradycję miasta.

Uczestnicząca w min Ambasador Izraela Anna Azari zwróciła uwagę, że czasy marszów „przeciw" innym nacjom i kulturom, wróciły.

Nie ma Krakowa bez mniejszości narodowych, nie ma Krakowa bez Żydów. Nie ma też bez nich Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówił profesor Zdzisław Mach.

A biskup Grzegorz Ryś przypominał: - Niedaleko miejsca, gdzie stoimy, w XII i XIII wieku stały dwie żydowskie synagogi. Zaraz obok, na Placu Szczepańskim, stała kolejna synagoga. Papież Klemens IV denerwował się, że ich przykryte ołowiem dachy lśnią i w porównaniu z nimi słabo wyglądają nasze kościoły. Jestem przekonany, że gdyby spytać krakowian, czy to wiedzą, niewielu by wiedziało. Pamięć o tym jest ważna, ale nie zawsze jest łatwa i ma różne oblicza. Pierwsza wzmianka o Żydach w Polsce znajduje się w kronikach Wincentego Kadłubka i mówi o tym, że pobito Żyda. Na szczęście książę Mieszko odpowiednio na to zareagował i nałożył na sprawcę odpowiednią karę. Papież Franciszek chwalił niedawno Polaków za to, że wygrywa u nas dobra pamięć. Myślę, że jak dobry profesor chwalił na wyrost, bo różnie z tą naszą pamięcią bywa. Oby z tego marszu urodziła na przyszłość pamięć możliwie najlepsza - mówił.

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj