27 stycznia 2017 - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

źródło: yadvashem.org źródło: yadvashem.org

Od 12. lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do podjęcia tematów związanych z rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz z obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw dokonanych w czasie II wojny światowej.

W listopadzie 2005 r. w czasie 60. Sesji Plenarnej Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zdecydowano o ustanowieniu dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. ONZ zobowiązała państwa członkowskie do opracowania programów edukacyjnych, mających na celu przekazanie pamięci o tej tragedii przyszłym pokoleniom.

 


27 stycznia 2017 r. na terenie miejsca pamięci Auschiwtz-Birkenau odbędą się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 
Głównym tematem 72. rocznicy będzie „Czas” symbolizowany przez zegarek, który został odnaleziony podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 r., a który powrócił do Muzeum w tym roku.

"Czas nieuchronnie oddala nas od dziejów Auschwitz. Pamięć jest zawsze walką z czasem. Czas jednocześnie jest tym, czego zdarza się nam brakować w naszej misji uświadamiania kolejnych pokoleń przed niebezpieczeństwem populizmu, ksenofobii, antysemityzmu, rozmaitych egotyzmów narodowych" - dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M.A. Cywiński.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i lekcjami internetowymi udostępnionymi przez Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytut Yad Vashem:

 

http://www.auschwitz.org/edukacja/materialy-dla-nauczycieli → 
http://www.yadvashem.org/27th/educational.asp

 

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj